Tisková zpráva TO Pošumaví 8/2022

Pošumaví, malý region s velkými ambicemi, Vás zve na dovolenou

Po koronavirových omezeních je letošní rok cestování zaslíbený. Cestovní kanceláře hlásí vyprodáno, na silnicích jsou zácpy, letadla a letiště nestíhají, počasí dovolenkářům přeje. Najednou se ukazuje, že tradiční turistické destinace ve světě, ale i u nás doma,jsou přetížené a jejich infrastruktura nestíhá aktuální nápor zvládat.

Přestou nás najdete místa doposud neobjevená a z hlediska cestování nedoceněná. Jedním z nich je zajímavé území mezi Plzní, čtvrtým největším městem České republiky, a Šumavou,proslavenou národním parkem. Kout jihozápadních Čech známý jako Pošumaví má všem, kdo nechtějí sedět doma,co nabídnout a zároveň využívá svého sousedství se zmíněnými destinacemi. Proč tedy do Pošumaví vyrazit? Třeba právě pro jeho dostupnost téměř všemi druhy dopravy. Region má přímé pravidelné celodenní vlakové a autobusové spojení nejen s Plzní, ale i Prahou. Pro turisty s vlastní dopravou není daleko dálnice D5. Pošumaví protíná hustá síť cyklotras a cyklostezek, která je vedena z větší části mimo silnice s automobilovým provozem a kopce jsou zde nižší než na Šumavě. Nejnáročnější klientela může využít i mezinárodního letiště pro malá letadla.

Ubytování podle svých představ si najdou všichni. Od kempů s vlastním stanem přes celou škálu hotýlků a penzionů až po wellness hotely pro náročnější klientelu. Stejné je to i se stravováním, kde turisté najdou opět podle své představy luxusní, standardní i klasické venkovské restaurace, bufety, poměrně širokou síť venkovských prodejen, ale i prodej regionálních produktů včetně funkčního e-shopu. Na další zajímavý způsob bydlení na cestách upozorňuje Ing. Pavla Kolářová, manažerka oblastní destinace Pošumaví: „V současnosti se nám podařilo ve spolupráci s podnikateli a obcemi iniciovat vybudování řady míst k parkování karavanů na soukromých pozemcích mimo kempy. O tato parkovací místa je velký zájem právě proto, že hosté vyhledávají klid a soukromí, které mnohdy v plně obsazených kempech nenajdou.“

Půvabné přírodní scenérie řídké osídlení a historicky cenné stavby umocňují krásu a výjimečnost dosud neobjeveného kraje, s malebnou krajinou, nádhernými památkami a kouzlem lidového umění. Vesničky a městečka zdobí množství lidových staveb a stavení.

V letních měsících se v Pošumaví koná velké množství koncertů, divadelních představení a dalších akcí, které se mnohdy váží k regionálním i nadregionálním historickým osobnostem.

Pokud zatoužíte po změně poklidného rytmu dovolené, nedaleká Plzeň nebo návštěvnická centra NP Šumava s řadou lákadel stojí za jednodenní návštěvu.

Na co by příchozí v Pošumaví při svých toulkách neměli zapomenout? Je toho mnoho. Od notoricky známých památek, jako jsou například státní hrady Rabí, Velhartice nebo Švihov se svou Popelkou, jsou v regionu přístupné i méně známé soukromé nebo obecní zámky, z nichž některé mají své expozice i odborně zaměřené na určitou oblast. Byli jste už v muzeu v márnici? Žádný problém!

Ing. Pavla Kolářová k tomu říká: „Abychom nejen turistům, ale i obyvatelům Pošumaví usnadnili rozhodování, kam se podívat, co kde prožít, ochutnat nebo navštívit, připravili jsme s našimi partnery z řad místních podnikatelů a partnerských obcí brožurku Útržky z Pošumaví. Je u nich volně k dostání nebo je možno si ji stáhnou z internetu. Kromě toho, že klient má v ruce hezky zpracovaný barevný materiál plný tipů na nejrůznější výlety, najde na každé stránce i trhací kupón – proto "Útržky" - na kterém je vyznačen nabízený benefit v daném místě. Ať už je to nápoj k jídlu zdarma nebo nějaká drobnost čí zážitek, jistě si každý najde to své. V letošním roce dokonce brožurka získala ocenění na soutěži turistických materiálů TURISTPROPAG 2022.“

Podrobné informace o Pošumaví, včetně kontaktů, jsou k dispozici na www.toposumavi.cz, ale nejlepší je osobní zkušenost. Genius loci regionu ze sociálních sítí nepoznáte, a proto: Šťastnou cestu při objevování Pošumaví!

 

Kontakt:

Ing. Pavla Kolářová

info@toposumavi.cz

723 880 900