Nejstarší známý písemný doklad o existenci Chanovic byl nalezen v registrech papežských desátků. Tam je roku 1352 zmíněn chanovický kostel a označen za farní
Plánice, nacházející se na Klatovsku, pro svou malebnost, historii, stavební památky, krásnou přírodu svého okolí a sportovní vyžití je stále častěji vyhledávaným místem pro rekreaci a odpočinek.
V Chudenicích Dobrovský pobýval v letech 1816 - 1828 jako host hraběte Eugena Černína, který byl proslulým vzdělancem a jehož zámek Lázeň u Chudenic navštěvovali nejvýznačnější čeští učenci té doby.
Území Přírodního parku Kochánov soustřeďuje ve svých hranicích všechny rozsáhlé lesní celky v prostoru Javorná - Čachrov a úsek Otavy od Nového Městečka k Červeným Dvorcům.
Na místě bývalé tvrze byl v roce 1721 vybudován barokní zámek, na který navazuje nově opravené klasicistní křídlo, které dnes slouží k ubytování jako penzion.
Kromě samotných zámeckých prostor je k vidění expozice prácheňských marionet, regionální vlastivědné výstavy a stálá expozice věnovaná mimo jiné mineralogii a tradičním řemeslům.
Mlynářovice (dříve i Mlynařovice) postupně od roku 1869 spadaly pod Němčice, Mlýnské Struhadlo, Újezd u Plánice a až od roku 1976 jsou součástí města Plánice
Ve Zdebořicích stojí za pozornost kaplička sv. Vojtěcha a mohutné skalisko nad ní, ze kterého se za dobrého počasí naskýtá pěkný výhled do širokého okolí.
Tříkilometrový vycházkový okruh po Soběšickém háji v nádherném lesním prostředí na samém okraji lamberského panství, kde šlechta pořádala velkolepé hony.
Areál na Lipkách umožňuje obyvatelům i návštěvníkům Horažďovic široké sportovní vyžití – nachází se zde fotbalové hřiště, tenisové kurty, skatepark a vodácké tábořiště.