Běšiny - obec

Běšiny původním názvem Bessin, později Bieschiny či Biessiny leží v údolí při Drnovém potoku. Běšiny jsou původu prastarého, první písemné zmínky pocházejí z roku 1379, kdy ves byla majetkem zemanského rodu pánů Běšínů z Běšin, kteří zde sídlili do 17. století. Po nich patřily Běšiny Lamingenům z Albenreuthu a po Kocech z Dobrše je od roku 1678 vlastnili Krakovští z Kolowrat a připojili je k panství Týnec.Jedním z posledních majitelů panství byl pan Jindřich Kolowrat - Krakovský. V době jeho panování byl v obci veřejný vodovod a sokolovna s rozsáhlými cvičišti.

Mezi rybníky a kostelem, který byl původně zámeckou kaplí, se nachází areál panských sídel. Jeho součástí je dnes ještě dobře rozpoznatelný běšinský zámek, tzv. "Nová tvrz". Původně stávala v Běšinech zemanská tvrz, která byla v první polovině 17. století přestavěna na renesanční zámek, z něhož se dodnes zachovala budova panské sýpky. Nad vchodem do prvního poschodí jsou znaky Koců z Dobrše a Nebílovských z Drahobuze. V polovině 19.století byl v těchto prostorách zřízen lihovar. Kromě obilného lihu žita a pšenice se zde pálila vyhlášená Běšinská ovocná pálenice z místních druhů ovoce - jablek, hrušek a švestek.

Od samotného založení se v obci konaly bohoslužby v gotickém kostele svatého Bartoloměje, který byl vybudován na stejnojmenném vrchu mezi Běšinami a Podolím. V roce 1579 kostel vyhořel a v roce 1788 byl zrušen, opuštěn a časem zchátral. Dnes je často navštěvovanou zříceninou. Po uzavření kostela byl hlavní oltář přeložen do zámecké kaple v Běšinech, nynějšího farního kostela Navštívení Panny Marie. Oltář dosud stojí u kostelních dveří. V roce 1995 proběhla po třicetileté přestávce renovace kostela.
Na místním hřbitově je památník 42 obětí pochodu smrti z 2. světové války. Byli to vězňové různých národností z koncentračních táborů ve věku od 20 do 40 let. V Běšinech byla postavena řada chalup v rázovitém stylu lidové architektury. Dvě staré historické vesnické chalupy s doškovými střechami se rozebraly a odvezly do budovaného skanzenu šumavské lidové architektury, který se dnes nachází v podhradí státního hradu Velhartice.
 

Zdroj: Informační leták obce Běšiny


Mapa