Velhartice - obec

Velhartice leží v předhůří Šumavy nad říčkou Ostružnou v průměrné nadmořská výšce 622 m n.m. Většinu návštěvníků uchvátí malebný pohled na scenérii někdejšího městečka s hradem na návrší uprostřed zalesněných vrchů. Dominantou obce je stejnojmenný hrad postavený v letech 1290 - 1310. Z pánů z Velhartic se do historie zapsali otec a syn Buškové, oba komorníci krále a císaře Karla IV. Zajímavostí hradu je originální spojovací článek mezi palácem a předsunutým donjonem - velký kamenný most - stavba, která nemá v hradních areálech střední Evropy obdoby. V podhradí se nachází skanzen lidové architektury.

První písemná zmínka o Velharticích pochází z roku 1318. Velhartice se mohou pochlubit památkovou zónou, ve které jsou zajímavé ukázky městských i vesnických domů. Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Je to jedno z míst, kterém se předpokládá, že ho měl na mysli Karel Jaromír Erben, když psal svoji baladu Svatební košile do sbírky Kytice.

Zdejší krajina okouzlila i významného českého herce a komika Jana Wericha, který si nechal pod Velharticemi u Ostružné postavit v roce 1938 chatu. Byl vášnivým rybářem, takže blízkost řeky pro něj byla důležitá.

V obci působí řezbář Karel Tittl. V jeho prodejně je k vidění i Velhartický betlém. Kolem prodejny vede naučná stezka k chatě Jana Wericha. Stezka začíná na parkovišti pod hradem a je dále vedena po okraji přírodní rezervace Borek s říčkou Ostružná a starým důlním dílem - pozůstatkem středověké těžby stříbra. Je dlouhá 4,5 km. Ve Velharticích je možno rovněž navštívit Muzeum šumavských minerálů.

Zdroj: leták Dobrovolného svazku obcí Ostružná - Velhartice,


Mapa