Bukovník - obec
Kostel sv. Václava je jediný, dodnes existující svědek, i když nikoli ve zcela původní podobě, spojující minulost se současností. Byl vybudován vladykou Dobczem (Dobiášem – Tobiášem) z Bukovníka, který je jmenován v listině Přemysla Otakara II. z r. 1251 (farní kronika kostela v Bukovníku), jenž měl v erbu jakousi mříž, a který si vystavěl při kostele své sídlo – tvrz. Tato měla být propojena s věží kostela pavlačí na tribunu (kruchtu), takže zděný kostel byl v době ohrožení dřevěné tvrze útočištěm jejího osazenstva. V současné době má kostel pozdně barokní úpravu exteriérů i interiérů.
Při vchodu do kostela jsou uvnitř po obou stranách zděné stupně, na nichž musela stávat děvčata, která se přiznala k pohlavnímu styku, a musela vítat věřící, do kostela přicházející, slovy: vítám vás, lidičky, do kostela, já jsem se dopustila. Některá si proto raději prý vzala život, než aby se vydala veřejné hanbě.
Pověsti:
O vrchu Hrozíně
Když kdysi zbídačený bukovnický osadník šel do tamního lesa na dříví a počal porážet smrk, obklopili ho dojemně vyjící psi se zvonečky na krku. Poté tam ještě přiběhly i jakési děti, které též dojemně plakaly. Dotyčný se polekal, nechal sekeru na místě a utekl. Odtud pochází název vrchu Hrozín.
O přízraku v Ohražení
Pod Blažňovem, u Bílenického potoka (v Ohražení), je louka, na kterou prý po několik let vycházela bílá žena s kosou a nožem na sekáče, kteří zde chtěli kosit trávu. Jestliže nevyšla, rozpršelo se tak, že museli práce nechat a odejít. Jednou prý zde odložila nějaká žena dítě, které pak za velikého nářku umřelo hladem. Dodnes prý zde o polednách někdy dítě naříká.
Podivný průvod
Kdysi jistý občan z Bukovníka jel v noci povozem ze Žichovic domů. Unaven usedl za Bílenicemi na vůz a když objížděl kříž u Dobovce, přiběhl k jeho povozu pes veliký jako tele, obíhal vůz a běžel před ním až k Hrozínu, kde strašně zavil a proměnil se ve světýlko, které blikalo svahem na Blažňov, kde zmizelo.
Bitovín
V místech dvou rybníků pod vrchem původním názvem Vitovín, přejmenovaným v časech třicetileté války na Bitovín, stojí na planince Boží muka, připomínající střetnutí Švédů s císařskými, v němž padlo mnoho žoldnéřů, poté zakopaných v okolí. Bylo zde nalézáno mnoho pozůstatků jejich výzbroje, podkov koní a lidských kostí. Střetnutí se událo okolo r. 1645, za tažení Švédů pod velením generála Torstensona. Průběh střetnutí, podobného mnoha jiným, která se na našem území odehrála, se udál asi takto:
Táhlým úvalem od osady Žihobce cválá vzhůru východním směrem eskadrona lehké švédské jízdy, pátrající po císařských, kteří jsou tu někde v kopcích skryti. Široké střechy jezdeckých klobouků s bílými pštrosími péry na kosmatých světlovlasých hlavách, blyštivé kyrysy na hrudích jezdců, zvonivý třesk kovových součástí na postrojích a zbraních, odfrkávání koní, pot a pach kůže a zvířat, to vše provází rachotivý dusot kopyt skupiny. Již docválali vzhůru na volnou planinku, která klesá náhle k potoku, nad nímž se zdvíhá obrostlý vršek. Koně a lidé ucítili pach vody a vidina osvěžení je zbavuje ostražitosti. Na úpatí protějšího zarostlého svahu, kam nemohou jezdci dohlédnout, se však napříč staré cesty rozestavěla řada císařských mušketýrů a za nimi v řadě kopiníci. Mušketýři již založili pušky do vidlic a zapálili lunty. I kopiníci zapřeli šikmo před sebe svá kopí, jejichž hroty spolu s četnými jícny mušket tvoří hrozivou hráz. Další jsou skryti mezi křovinami a stranou v záloze čeká oddíl kyrysníků, připravených zasáhnout. Výhody a přesila císařských jsou zřejmé.
Švédové již sjeli k potoku a koně i lidé žíznivě pijí. V tom třesknou muškety a zdvihne se křik. Neúprosná řež se strhne v úzkém údolíčku a nikdo se nezdržuje zajišťováním zajatců. Pověst praví, že potok pod kopcem protékající, zrudl prolitou krví. A tak jen boží muka na planině nad potokem a jméno vrchu jsou památkou na bojiště, kde se střetli žoldnéři naší zemi cizí, kteří zde rozsévali jen smrt a zkázu.
Poklad na Blažňově
Když prý z bitvy u Bitovína prchali vojáci a důstojníci, odnesli železnou kasu se žoldovními penězi na Blažňov, kde ji zapustili do jámy a zavalili balvany. Pověst také uvádí, že pod Blažňovem za války třicetileté a už za válek husitských tábořilo mnoho ozbrojenců, kteří okolní vsi vyplenili. V r. 1870 byly Na Pahorku nalezeny dva hrnky španělských stříbrných peněz s obrazem krále Filipa II. Tehdejší učitel Svoboda nález odeslal do muzea v Praze a jeden peníz si ponechal na památku. Na Blažňově v sedle mezi Pálenou Horou a Březinkou a v Pokloništi bývaly vyorávány četné části nádob, takzvaných popelnic, z časů předkřesťanského osídlení místa. Má se za to, že Blažňov byl pohanským obětištěm, kde na Pálené Hoře spálení zemřelí byli po žehu pohřbíváni. Při výkopech pro vodovod v r. 1930 byla v poli nad Šárem nalezena stará železná radlice, jaké byly používány při orbě v raném středověku. Některé tyto nálezy spolu s nálezy ostruh a podkov z okolí Bitovína byly uchovávány v kabinetu místní školy ještě ve 30. letech minulého století. O jejich osudu po zrušení školy není zpráv. Kronika uvádí, že mnohé prý si přisvojili neznámí nálezci.
Pramen: Novák Ladislav, Obec Bukovník, 2011