Nezdice na Šumavě - Záluží - zámek

Lovecký zámeček Záluží, stojící na samém konci lesních komplexů vrchu Ždánova, byl vystavěn v novogotickém stylu a sloužil zároveň jako myslivna.

 

 Podle pověsti se vše odehrálo následovně:

V době knížete Gustava Jáchyma Lamberka, který byl vášnivým lovcem, sloužil na hájence mimo jiné i polesný František Hermann. Měl hned tři švagry sloužící na žichovickém panství. Písař Josef Smrčka z Rabí, vrchní sládek žichovického pivovaru Ferdinand Panz z Rabí a Josef de Pauli aktuár na žichovickém zámku. Na podzimní hony přijížděli hosté ze sousedních panství, zvláště přátelé knížete z Blatné, Mačic, Vojnic a další. Mezí Ždánovem a Královským kamenem zastřelil mladý Lamberk za dramatických okolností medvěda.

Jeden z tehdy žijících medvědů ve ždánovských hvozdech napadal všechna hospodářská zvířata včetně koní v okolí a lidé se ho báli. Když přijel syn Jan majitele žichovického panství knížete Lamberka na zámeček Záluží, tak se rozhodl, že medvěda uloví. S dalšími lovci na něj uspořádali velký hon. Když se jim ho podařilo po několika dnech vypátrat, byl medvěd notně rozezlený. Jan Lamberk, který měl právo první rány na medvěda okamžitě vystřelil, ale medvěd utíkal pryč. Vystřelili i ostatní, ale ani tato salva medvěda nezastavila. Lovci se ho jali pronásledovat. ale medvěd se jim ztratil a při  pronásledování se ztratil i Jan. Po dlouhém hledání, které trvalo až do druhého dne našli vyčerpaného Jana spícího u zhaslého medvěda.

 

Na počest této události postavil revírník Josef Duben v roce 1836 kapli sv. Jana. Dle zápisů řídícího učitele Josefa Hozmana měl kníže vycpaného medvěda ve své pracovně na zámku v Žichovicích až do své smrti. V lesích nad zámečkem stojí tři metry vysoká skalka s německým nápisem Lovu zdar.

Poblíž prýští vydatný pramen, kdysi udržovaná studánka. V těchto místech pravděpodobně dříve začínaly hony.

 

V současné době zámeček funguje jako penzion.

Pramen: informační tabule

Mapa