Vrhaveč - obec

Vrhaveč leží podél hlavni silnice na trase Klatovy-Železná Ruda asi 5 km od města Klatovy. Komunikačními spoji jsou státní silnice 1/27 Klatovy - Železná Ruda a železnice Klatovy - Horažďovice. Obec se skládá ze čtyř místních částí: Malá Víska, Neznašovy, Radinovy, Vrhaveč a dvou osad Hejno a Černé Krávy. K jejich spojení došlo v 70. letech, kdy začalo jejich postupné zvelebování.

 

Historické kořeny obce sahají až do roku 1379 a nejvýznačnější památkou je původní sýpka ze 14. století v osadě Černé Krávy. Původní význam názvu obce byl Vrhavcův Dvůr a staletým vývojem dospěl až k nynějšímu, od roku 1916 používanému názvu Vrhaveč. Vesnice se rozprostírá v kotlině, jíž protéká Drnový potok a po západní i východní straně je lemována mírnými kopci.

 

Zdejší málo členité krajina je vhodná pro nenáročnou cykloturistiku, a proto zde bylo vybudováno několik nových cyklotras. Státní komunikace I/27 Klatovy-Železné Ruda je svou hustotou provozu pro obec značným problémem. Vzhledem k nebezpečnosti provozu na státní silnici začala obec budovat páteřní cyklostezku, která po napojení na Klatovy v prostoru nádraží Luby spojila město s našimi obcemi a navázuje na cyklostezky v Běšinech a přispívá ke zpřístupnění Šumavy.

V obci je možnost ubytování a stravování v restauracích, v penzionech i v soukromí. Doprava autobusem, či vlakem, nachází se zde nejen prodejna potravin a smíšeného zboží, ale i autobazar a turistická kancelář.

V obci bylo vybudováno víceúčelové hřiště s umělým povrchem.

Pramen: Obec Vrhaveč 


Mapa